Çelik Çatı & Çelik Sistem

ÇELİK ÇATI

Binaların çatı bölgesinde beton ya da ahşap yerine çelik kullanılmasının pek çok avantajı vardır. Öncelikle kolay izolasyon sağlaması nedeniyle çelik çatı sistemleri tercih edilmektedir. Ayrıca, çelik çatı'nın sağladığı geniş hacim sayesinde kullanılabilir alan da artmaktadır. Tadilat ve değişiklik yapmak için de çelik konstrüksiyon çatı sistemleri kolaylık sağlamaktadır. Şantiye ya da atölyede imalatı gerçekleştirilen parçaların montajı hızlıdır. Diğer yapı sistemlerine kıyasla çoğu zaman hava koşullarına rağmen montaj devam edebilir. Bu nedenle inşaat süresi kısadır.

Özellikler :
● Maliyeti uygundur.
● İzolasyonu kolaydır.
● Yapıya estetik görünüm katar.
● Kullanılabilir hacmi arttırır.

HIZLI MONTAJ

Genelde parçalar atölyede hazırlandığı için şantiyede çok uzun çalışmalar gerekmez. Parçaların takviyesinin gerekliliği durumunda takviyesi kolay ve hızlıdır. Malzeme ısrafı düşüktür, yapının herhangi bir neden ile sökülmesi gerekliliğinde işlem hızlı olacaktır. Sökülen sistem başka bir yerde çok az kayıpla tekrar aynı malzemelerle inşaa edilebilir. Büyük açıklıkların olduğu sistemlerde diğer yapı malzemeleri ile geçilemeyen mesafeler çelik ile rahatlıkla geçilebilmektedir. Yapının inşaa edileceği yükseklik ve bazı yapı sistemleri dışında doğru ve iyi yapılmış bir tasarımda iskele gereksinimi duyulmadan montaj yapılabilir. Atölye ortamında şantiye hızı göz önüne alınarak yapılan imalat tamamlandıktan sonra, şantiye'de montajı yapılır. Montajda ana ilkemiz tüm sistemin civata buton bağlantısı ile kurulumudur. Galvanizli çelik malzemeden üretilmiştir. Uygulanan yalıtım tekniği sayesinde su ve korozyondan binanızı korur, yangın güvenliği en üst seviyede olması nedeniyle yapınızın uzun ömürlü olması sağlanır.

Structure of steel roof frame for home construction. Concept of residential building under construction.

NEDEN ÇELİK YAPI ?

"Neden çelik yapı ?" günümüzde sıkça sorulan bir sorudur.Çelik yapının betonarme yapıya tercih edilmesinin ardında çesitli sebepler vardır. Hızlı imalat, depreme dayanıklılık önde gelen sebeplerdir. Çelik konstrüksiyon yapı, afetlerde can ve mal kaybını azaltır, güvence sağlar. Çelik fabrikalar, sanayi yapıları, spor tesisleri, hangarlar, depolar çelik konstrüksiyon'un sık kullanıldığı yapılardır. Projenin ihtiyacına göre hafif ya da ağır çelik tercih edilir. Sanayi tipi inşaatlarda genelde ağır çelik tercih edilir bu sayede taşıma kuvveti sanayi ihtiyaçlarına uygun olur. Çelik üretimi kontrol altında yapıldığı için güvenlik katsayısı yüksektir. Çelik malzeme elastisitesi, ahşaptan ortalama 20, betondan ortalama 10 kat daha büyüktür.

Yüksek mukavemeti nedeniyle malzeme gideri az olmaktadır. Malzemenin azlığına paralel olarak yapı ağırlığı düşmekte ve nihayetinde yapıya daha düşük bir kesme kuvveti etkimektedir. Yani daha düşük bir deprem yükü anlamına gelmektedir. Ayrıca esnekliğin yüksek olması nedeniyle eğilme dayanıklılığının gerektiği yerlerde de uygun sonuçlar almak mümkündür. İnşaatlardaki belirsizlikleri, sürekli uzayan yapım sürelerini, maliyet artışlarını, kalifiye eleman sıkıntısını ve benzeri sorunları yok eder. Ayrıca çelik yapının topraklama özelliği sayesinde yıldırım riski taşımaz. Son olarak çelik yapının sağlık açısından önemine değinecek olursak. Doğal ortamlarda var olan manyetik alan etkisini azaltmayarak uzun yıllar vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Yüksek ısı ve ses yalıtımı sayesinde sıcak, soğuk ve ses gibi dıs etkilerden etkilenmememize yardımcı olur.

Firma İlkelerimiz

Kalıcı ve Güvenilir Sonuç

İşlerimizin uzun ömürlü olması için gereken tüm kriterlere özen gösteriyor ve bu doğrultuda inşa faaliyetlerini gerçekleştiriyoruz.

Güvenilir Firma

1987'den beri ismimizle özdeşleşmiş olan bu sektörde faaliyet göstermekteyiz. Bizi olan güveni boşa çıkarmamak için çaba sarf ediyoruz.

Estetik ve İnovasyon

Yıllardır bugünü değil her daim geleceği inşa ediyor, tamamlamış olduğumuz yapılarla estetik ve güzelliğe katkıda bulunuyoruz.